Adet ağrısına ne iyi gelir?

17 Nisan 2015 Cuma, 05:58

Adet döneminin bazı kadınlarda diğerlerine göre çok daha ağır yaşandığı ve ağrıların da bu oranda yüksek olduğu biliniyor. Kişinin genel sağlığından tutun da genlerine kadar pek çok nokta bu ağrının nasıl oluşacağını ortaya koyar ve bazıları dönemi çok hafif ağrılarla atlatırken, bazıları ise çekilmez ağrılarla cebelleşmek zorunda kalır. Her ne kadar ağrıların hafiflemesini sağlamak için dinlenmek gerekse de günlük hayatın koşturmacaları ve kariyer nedeniyle bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Dolayısıyla en azından bir süreliğine rahatlamanızı sağlayabilecek çözümleri sizlere sunmaya çalışacağız.

Adet ağrılarına karşı gelmenin en iyi yöntemi karın bölgesinin biraz sıcak tutulmasıdır ancak bu sıcaklığın da abartılmamasıdır. Yaz mevsiminde zaten her yan sıcak olduğu için özellikle uğraşmanıza gerek yok fakat kışın karın bölgenize tutacağınız havluya sarılmış bir sıcak su torbası ağrılarınızın oldukça hafiflemesine yardımcı olacaktır. Eğer sürekli olarak ağrı mevcutsa evdeyken bu pozisyonu bozmadan rahat bir yerde oturabilirsiniz.

Young woman in pain

Karın bölgesine hafif masajlar yapmak ve kasların gevşemesini sağlamak da ağrıyı biraz hafifletecektir. Özellikle daireler şeklinde yapacağınız masajı bir üst paragraftaki sıcak havlu ile de desteklerseniz daha iyi sonuç almanız mümkün.

Pek çok kadının adet döneminde yaptığı hataların başında bu dönemde hayatına aynen devam etmek gelmektedir ve özellikle fiziksel olarak yorulan kadınların ağrıları daha da çekilmez olabilmektedir. Bu dönemde fiziksel hareketlerinize biraz sınırlama getirmeye çalışmalı, ayrıca stresli ortamlardan, gergin iş toplantılarından ve tartışmalardan da uzak durmalısınız.

Kilolu olmak da adet döneminde zaman zaman ağrılara neden olabilmektedir. Bilhassa göbek ve karın bölgesindeki fazla yağlar buranın baskı altında olmasına sebep olacaktır ve ağrıları tetikleyecektir. Günlük olarak karın bölgesine yapacağınız egzersizler ve biraz spor adet döneminde zorlanmanıza engel olacaktır.

Tabii ki genel sağlık problemleri de adet döneminin bir cehennem haline gelmesine neden olabilir. Zira üreme sistemi yahut boşaltım sistemi ile alakalı çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ağrıların adet zamanında kendini daha da ortaya çıkarması ve adet sancısıyla karıştırılması da mümkün. Eğer çok şiddetli ve geçmeyen ağrılarınız varsa uzman bir doktora görünmeyi unutmamalısınız.

 

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: