Bahar aylarında artan saç dökülmesi

18 Mart 2015 Çarşamba, 07:03
sac-dökülmesi

Saçlarımızın bizler için ne kadar önemli oldukları ve bütün doğal güzelliğimizin öne çıkmasına yardımcı oldukları ortada. Ancak zaman zaman saçlarımızla yaşadığımız sorunlar hem moralimizi bozabiliyor hem de görünümümüz üzerinde kötü bir etki bırakabiliyor. Bu sorunlardan bir tanesi ise bahar aylarında saç dökülmesi olarak karşımıza çıkıyor ve bahara bir ay kala kronik olarak bu problemi yaşayanlar şimdiden endişelenmeye başladılar. Zira saç dökülmesi her ne kadar uzun saçlı kadınların her zamanki sıradan dertleri arasında yer alsa da bahar aylarında giderek artan bir yapı gösterir ve dikkat çekmeye başlar.

Hem ilkbahar hem de sonbaharda saçlarımızdaki artan dökülmenin elbette fiziksel nedenleri mevcut. Zira bir diğer mevsime geçiş aşaması olan bahar ayları vücudumuzun hormonal yapısı üzerinde değişikliklere neden olurlar. Bu ise kendini saçlarda da gösterir ve hem saçları yöneten hormonların salgısının değişmesi, hem de bahar aylarında yaşanabilecek ufak depresyonlar dökülmeleri daha da şiddetlendirir. Dolayısıyla her ne kadar hormonlar üzerinde bir etkimiz olmasa da moralinizi bozmak ya da sıkıntıları bahardan dolayı kafaya takmaya başlamak saçlarınız için hiç iyi olmayacaktır.

Normalde sıradan bir günde elli ila yüz saç telinizin dökülmesi uzmanlarca normal kabul edilmektedir. Bahar aylarında ise bu miktar günde iki yüz tele kadar yükselebilir ve bu da paniklemenize neden olabilir. Eğer dökülen saçlarınızın yerine yenilerinin geldiğini farkediyorsanız tabii ki bu sorunun geçici olduğuna işarettir. Ancak bahar bitmesine rağmen hala saçlarınızın dökülmeye devam etmesi ya da dökülenlerin yerine yenisinin çıkmaması daha büyük rahatsızlıklarınız olabileceğine işaret eder ve gerekirse bu konuda uzman desteği alınmalıdır.

Eğer saçlarınızın kendisini toplamasına ve bahar aylarında saç dökülmesine karşı koymasına yardımcı olmak isterseniz elbette yapabilecekleriniz mevcut. Öncelikle kullandığınız saç bakım kremini aksatmamalı ve saçlarınızın beslenmesine yardımcı olmalısınız. Bunun yanında saçlarınızın daha güçlü olmasının en etkili yollarında bir tanesi sağlıklı bir fiziğe sahip olmaktan geçmektedir. Dolayısıyla hem beslenmenize en iyi şekilde dikkat etmeniz, hem de fiziksel aktiviteleriniz ile sporunuzu aksatmamanız saçlarınızın bahar aylarında köklerine tutunmaları için gerekenler arasında yer alıyor.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: