Bitki Çayları (Azı Karar, Fazlası Zarar)

22 Haziran 2014 Pazar, 09:21
bitkicayizararlari

Hazımsızlık sorunu kilolu ya da zayıf her insanınbaşına gelebilecek sorunların başında yer almaktadır. Bu soruna dolayısı ile bağırsakların az çalışması sorununa çözüm olarak günümüzde hemen hemen her internet sitesinde ya da televizyon programında sinameki başta olmak üzere biberiyle, anason, rezene gibi çeşitli bitki çayları önerilmektedir.


Her bitki çayının bir faydası olduğu muhakkak. Anason idrara çıkmayı artırır, rezene vücut sinirlerimize iyi gelir, biberiye vücudun yağ yakabilme konusunda destekçisidir ve sinameki bağırsakları çalıştırır.


Peki yanlış bilinen nedir?

Genellikle günde 2 bardak, günde 1 bardak gibi önerilerle bitki çaylarının sürekli kullanımı tavsiye edilmektedir. İşte yanlış budur.. Sinameki bitkisini ele alalım.. Bağırsakları çalıştırdığı doğrudur, tuvalete çıkmayı da hızlandırır. 2 gün kadar kullanırsanız siz de doğruluğunu görebilirsiniz. Fakat atladıkları bir nokta var.  Fayda sağlamak amacıyla kullandığımızı düşündüğümüz bitkinin vücuda zarar verebilme riski pek anlatılmaz. Vücut, bu bitki çayı yardımıyla bağırsak çalıştırmaya alışmamalıdır, yoksa ihtiyaca yönelik bir bağımlılık söz konusu olacaktır. Bitki çayı hazımsızlığın tedavisi olarak görülmemeli, hazımsızlığın nedeni keşfedilirken destek olarak ele alınmalıdır.Evet, bitki çayı bağırsakları daha hızlı çalıştırıp tuvalete çıkmayı kolaylaştırabilir fakat bağırsaklarda olması gereken, fayda sağlayan bakterileri de vücuttan atabilir. Böyle bir durum da muhtemel bağırsak sorunlarına davetiye çıkarabilir.  Bahsettiğimiz şeyin mantığını anladıysanız günde 2 bardak, günde 1 bardak ölçülerinin aşırı olduğunu da anlamışsınız demektir.


Kilo vermek için düzenli olarak bitki çayı kullanan onca bayanın sindirim sistemlerini hızlandırma suretiyle kilo vermesi ancak yeme alışkanlıklarını değiştirmemeleri ne kadar doğrudur?

 

Bitki çayları için ölçü kabul edilen günde 1 bardak, günde 2 bardak gibi tavsiyelerin yanında uzun kullanımdan kaçınmak, vücut dengesini bozmamak da önem arz etmektedir. Hangi sebeple kullanırsanız kullanın bitki çayının sorunun çözümü olmadığını, sorununuza yardımcı olduğunu aklınızda tutmanızı ve bitki çaylarındaki mineralleri ilaç gibi düşünerek fazla kullanımdan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

 

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: