Doğum sonrası cinsel isteksizlik

Doğum sonrası cinsel isteksizliğin nedenleri. Doğum sonrası cinsel isteksizlik ne kadar sürer? Doğum sonrası cinsel isteksizlik hormonal mi psikolojik mi?

02 Mart 2015 Pazartesi, 12:55
women_sex_11161_87695600

Çocuk sahibi olduktan yani doğumdan sonra cinsel isteksizlik bir çok çiftin yaşadığı sorunların başında geliyor. Mutlu bir evliliğin temellerinden bir tanesinin de sağlıklı bir cinsel yaşam olduğunu söyleyen uzmanların doğumun ardından yaşanan cinsel isteksizlik konusunda çalışmaları da mevcut.


Hormonal etken

Kadınların doğum sonrasında emzirme döneminde yaşadığı cinsel isteksizlik, prolaktin adlı süt hormonunun cinsel isteği azaltan etkisinden kaynaklanabilmektedir. Emzirme döneminin bitmesinin ardından prolaktin üretimi son bulacağından dolayı libido yani cinsel istek de eski düzeyine dönecektir.


Psikolojik etken

Ayrıca bir çok kadının doğumdan sonra yaşadığı cinselliğe dair korkular psikolojik olarak cinsel isteksizliğin meydana gelmesine neden olabilir. Gebelik öncesi vücuttan daha farklı bir vücuda sahip olan anne bu değişikliklerden dolayı memnun olmayabilir ve bu da cinselliğe dair bazı beğenilmeme korkularına neden olabilir. Doğru bir beslenme rejimi ve diyet ile spor sayesinde bu rahatsız edici görünümden kolayca kurtulmak mümkündür.


Düşük östrojen seviyesi

Bunun yanında östrojen hormonundaki azalmadan kaynaklanan vajina kuruluğu da cinselliği daha zor hale getirerek çiftlerin cinsellikten soğumasına neden olabilir. Medikal olarak piyasada var olan pek çok kayganlaştırıcı krem kuruluk yaşayan çiftlerin deneyebileceği çözümler arasında yer almaktadır.


Partnerler anlayışlı olmalı

Kadınların doğumdan sonra yaşadıkları bu sıkıntılara karşı anlayışlı yaklaşamayan erkekler de pek çok sorunun kaynağı olabilmektedir. Annenin geçtiği bu zorlu dönemde onu anlayışla karşılamak ve sorunlarını konuşmasını sağlamak gereklidir. Böylece çiftlerin birbirlerine karşı açık ve dürüst olmaları pek çok problemin üstesinden gelmelerine yardımcı olacaktır.

Gebelik başlangıcından itibaren doktor uyarısı olmaksızın cinsel ilişkiye girmeyi bırakan kadınların doğumun ardından da cinsellik konusunda problemler yaşadığı görülmektedir. Uzmanların uyarısı veya tıbbi tavsiyeleri olmadıkça cinsel hayatta bu tip sonlandırmalara gidilmemesi doğum sonrası cinsel hayatın devamlılığı açısından önemlidir.

Yeni doğan bebeğin bakıma olan ihtiyacı ve özellikle geceleri kesik şekilde gerçekleştirilen uyku nedeniyle yorgunluk da genç annelerin cinsel yaşamdan uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Bebeğin uyku düzeni yerine geldikçe ve bakım ihtiyacı daha kolay hale gelince yorgunluğa bağlı cinsel isteksizlikler de azalacaktır.


Doğum sonrası kendinize zaman tanıyın

Doğumun ardından gerçekleşen yırtılma ve kesiklerin yaptığı ağrılar da cinsel birleşme sırasında dayanılmaz hale gelebilir ve bu da kadınlarda cinsel isteksizliklere neden olabilir. Doktorların doğumun ardından hastayı bu konularda bilgilendirmesi daha bilinçli ve aktif bir cinsel yaşam için değerli olacaktır.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: