Dukan Diyeti İle Kalıcı Zayıflama

Dukan diyeti nasıl yapılır? Dukan diyetinin aşamaları nedir? Dukan diyet programı nasıl uygulanır? Dukan diyet listesi örneği. Dukan diyetiyle kısa sürede zayıflama. Dukan diyeti hakkında her şey.

01 Nisan 2015 Çarşamba, 20:45
dukandiet

Dukan Diyeti son dönemlerin en çok konuşulan ve başarılı sonuçlar doğuran diyet yöntemlerinden bir tanesi. Dr. Pierre Dukan tarafından yaratılmış ve kendi adıyla anılan Dukan diyeti tüm dünyada ‘aç kalmadan zayıflama yöntemi’ olarak biliniyor. Hızlı sürede sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermenizi sağlan Dukan diyeti 4 aşamadan oluşuyor ve bu aşamalar insanların zorlanmaması için farklı niteliklerde tasarlanmış.

Dukan Diyeti İlk Aşama: Atak Aşaması

Dukan diyetinde ilk aşama atak aşamasıdır ve kısa sürede hızlı olarak sonuç alınmaktadır. Dukan diyetinde atak aşaması 72 adet yüksek proteinli besin kullanılarak oluşturulmaktadır. Dukan diyetinde atak aşamasını öğünlere ayıracak olursak kahvaltıda protein açısından zengin olan yumurta, öğle yemeğinde ise tavuk veya balık tüketiliyor. Dukan diyetinde akşam yemeğinde ise, genellikle kırmızı et tüketilmektedir.

Dukan diyeti atak aşamasında tüketilebilecek diğer gıdalar ise, yağsız jambon, yağsız ve derisiz tavuk eti, hindi eti, midye ve yengeç benzeri deniz ürünleri, yağsız süt ve yağsız peynir.Dukan diyeti atak aşamasında bu besinleri tüketirken tatlandırmak için soya sosu, sirke, çeşitli baharatlar ve limon ile tatlandırabilirsiniz.

Pek çok diyette olduğu gibi diyetin daha hızlı şekilde sürdürülebilmesi için günde en az 1,5 litre kadar su tüketilmelidir. Bunun yanı sıra 2 yemek kaşığı kadar yulaf, şekersiz çay veya bitki çayları tüketilebilmektedir.

Dukan Diyeti Ne Kadar Yapılmalıdır?

Dukan diyeti ile kilo vereceklerin 10 ile 20 kilo arasında kilo verebilmeleri için 5 gün bu atak aşamasını uygulamaları gerekmektedir. 10 Kilodan daha az kilo vermeyi hedefleyenler ise, 3 gün bu diyeti uygulamalıdır. Fazla kiloları 5 kilodan az olanlar ise, atak aşamasını 1 gün süreyle uygulamalıdır.

Dukan Diyeti İkinci Aşama: Seyir Aşaması

Dukan diyetinde atak aşamasından sonra ikinci aşama olan seyir aşamasına geçilir ve burada gerçek anlamda kilo kaybı meydana gelmektedir. Dukan diyeti seyir aşamasında saf protein seçenekleri bulunmaktadır. Seyir aşamasında 28 çeşit sebze bulunmaktadır. Seyir aşamasında bazı günlerde protein ve sebze birlikte tüketilirken, bazı günlerde ise, sadece protein tüketilmektedir.

Dukan diyeti seyir döneminde sebze tüketilen günlerde ise sınırsız şekilde sebze tüketilebilmektedir.

Dukan

Dukan Diyeti Üçüncü Aşama: Konsolidasyon Aşaması

Dukan diyetinde başarılı bir şekilde ilerlemeye devam ediyorsunuz ve üçüncü aşama olan konsolidasyon aşamasına ulaştınız. Burada her gün sebze ve protein tüketebilirsiniz. Sebze ve proteine ek olarak 2 ince dilim tam buğday ekmeği ve bir porsiyon kadar meyve tüketebilirsiniz. Ayrıca bunlara ek olarak yağsız peynir yemeninde bir sakıncası yoktur.

Bu aşamaya kadar başarılı bir şekilde gelmeyi başardığınız için haftanın 1 veya 2 günü karbonhidrat tüketmenize izin verilmektedir. Haftanın diğer 2 günü ise ödül olarak dilediğiniz gibi beslenmenize izin veriliyor.Ancak daha etkili sonuçlar elde edebilmek için iradeli olmalı ve asla aşırıya kaçmamalısınız. Ancak bu şekilde kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabileceksiniz.

Dukan diyetinde konsolidasyon aşamasını her kilo başına 5 gün olacak şekilde yapabilirsiniz.

Dukan Diyeti Dördüncü Aşama: İstikrar Aşaması

Dukan diyetinde istikrar aşaması en rahat geçirilen aşamalardan bir tanesi, burada dilediğiniz besinleri dilediğiniz şekilde tüketmenize izin veriliyor. İstikrar aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, perşembe günleri sadece protein tüketmeniz gerekiyor. Bu aşama en rahat aşama olarak görülebilir ve öyledir de, ancak bu aşamada diğer aşamaların başarılı geçmesi sonucu hedeflenen kilolar çoktan verilmiştir ve bu nedenle bu son aşamada koruma programı uygulanmaktadır.

Dukan Diyeti: Protein Günü Listesi (1. Aşama)

Kahvaltı : Kahve (yağsız süt ve tatlandırıcı ile) ya da çay (tatlandırıcı ile),225 gram kadar yağsız peynir ya da yoğurt, bir dilim hindi eti, tavuk ya da jambon, bir adet haşlanmış yumurta.

Ara öğün : Bir küçük yoğurt ya da 115 gram kadar yağsız peynir.

Öğle : Mantar, ton balığı, kremalı kahve.

Ara öğün : Bir dilim jambon ya da somon balığı, yulaf kepeği ile yapılmış pankek (2 çorba kaşığı yulaf kepeği eklemek yeterli).

Akşam : Kabak çorbası, sığır eti kebabı, süt ve yumurtadan yapılmış muhallebi gibi bir tatlı.

 Dukan Diyeti: Sebze ve Protein Günü (2. ve 3. Aşama)

Haftanın iki günü (pazartesi ve perşembeleri)salt protein günleri, diğer günleri de sebze ile kombinlenmiş protein günleri olarak belirleyebilirsiniz!

Et ya da balıkla birlikte yiyebileceğiniz; çiğ, buharda pişmiş, haşlanmış ya da folyo ile fırında pişirilmiş sebzeler şunlar: enginar, kuşkonmaz, patlıcan, brokoli, lahana, kereviz, kabak, radika, rezene, salatalık, mantar, balkabağı, marul, turp, kuzukulağı, soya fasulyesi, ıspanak, domates.

Tüm bu sebzeleri istediğiniz kadar ve istediğiniz zaman yiyebilirsiniz. Ancak eğer hızla kilo vermek istiyorsanız bu yiyecekleri tamamen boş mideye değil, acıkmanıza az bir zaman kala tüketin ki daha az yeme ihtiyacı duyun.

Dikkat!

Havuç ve pancar da bu listeye dahil. Ancak bunlar karbonhidrat içerdiklerinden, her öğün tüketmekten kaçının. Diyetinizde patates, pirinç, mısır, fasulye ve mercimek gibi diğer karbonhidrat içeren gıdalardan da uzak durun.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: