‘Ekşi Yersen Kız Tatlı Yersen Erkek’ Galiba Gerçek

26 Haziran 2014 Perşembe, 09:18
Ekşi Yersen Kız Tatlı Yersen Erkek

İngiltere’nin Exeter ve Oxford Üniversiteleri tarafından 740 anne üzerinde yapılan araştırmalar sonucu annenin yediği gıdaların bebeğin cinsiyetini etkilediği ortaya çıktı. Araştırma, İngiltere ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerdeki erkek çocuk doğum oranının neden düştüğü sorusuna da ışık tuttu.. Yapılan araştırmalar hamilelik dönemindeki yüksek enerjili beslenme ile erkek çocuk doğumunun ilişkili olduğunu gösteriyor.

New York Times’ın haberine göre annelerin hamileliklerinin ilk aylarındaki beslenme alışkanlıklarını sürekli olarak not etmeleri istendi ve doğum sonrası bu beslenme alışkanlıkları incelendiğinde;

-Yüksek enerjili besinlerle beslenen annelerin yüzde 56’sının erkek çocuk doğduğu,
-Düşük enerjili besinlerle beslenen annelerin ise yüzde 45’inin erkek çocuk doğurduğu görüldü.

Ayrıca erkek çocuk doğuran annelerin yüksek enerjili besinlerle beraber B, C ve B12 vitamini yoğun besinler aldığı, kalsiyum ve potasyum yönünden zengin beslendiği açıklandı. Beslenmenin dışında hamilelik öncesi vücut ağırlığı ve hamilelik sırasında sigara kullanımı ve kafein alımının bebeğin cinsiyetini etkilemediği tespit edildi. Bu sonuçlara paralel olarak yiyeceklerden alınan ortalama enerji oranının her yıl daha da düştüğü, buna bağlı olarak hareketsiz yaşam ve yeme alışkanlıklarındaki dolayı obezitenin yaygınlaştığı da görüldü. Kahvaltı alışkanlığının giderek azalmasının günlük alınan ortalama enerji seviyesinin düşmesinde önemli bir faktör olduğu saptandı. Örneğin 1965 yılında Amerika’da kahvaltı yapan yetişkinlerin oranı %85 iken 1995 yılına gelindiğinde %75’e kadar düştüğü görülmüştür.

 

Yapılan Araştırmanın Bilimsel Açıklaması;

Genetik olarak her ne kadar sperm vasıtasıyla baba cinsiyetin belirlenmesinde aktif olsa da annenin de bu durumda katkısı olduğu gözlenmektedir çünkü anne kanında bulunan yüksek glikoz yani şeker oranı dişi embriyoların gelişmesini engellemekte ve erkek embriyoların büyümesini sağlamaktadır. Kahvaltıyı ihmal etme, yetersiz ve sağlıksız beslenme gibi faktörler anne kanındaki glikoz miktarını düşürerek kız doğum oranlarının giderek artmasını açıklayıcı niteliktedir. Bu durumlar göstermektedir ki bir nebze de olsa “ekşi yersen kız tatlı yersen erkek” sözünde doğruluk payı vardır.

 

Enerji Veren Besinler

Elma: Lifli yapısıyla tokluk hissini uzatır ve kısa sürede enerji verir.
Yabanmersini: C vitamini kaynağı olan yabanmersini hafızayı geliştirir ve yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır.
Brokoli: Antioksidanlar bakımından zengindir ve hücreleri korur. Kalsiyum, potasyum, folat ve lif içerir. Enerji verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kırmızı Fasulye: Az yağlıdır ve yüksek oranda protein içerir. Uzun süre tok ve enerjik tutar.
Ispanak: Bağışıklık sistemini güçlendirir, A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Demir, kalsiyum, B6 vitamini ile enerji verir.
Tatlı Patates: Az kalorilidir, lif, B6, C ve E vitamini içerir.
Muz: Yüksek oranda lif içerir ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 

Enerji Veren Diğer Yiyecekler

Patlıcan
Kayısı
Greyfurt
Yoğurt
Peynir
Portakal
Balık (ton, somon)
Yulaf
Badem
Yeşil yapraklı sebzeler
Tavuk eti
Bitter çikolata
Ceviz
Elbette bu liste enerji veren yiyeceklerin (yüksek enerjili besin) tam listesi değil. Bir çok meyve ve sebze bu listeye dahil edilebilir. Yüksek enerjili besinlerle beslenmede işin sırrı fast food ve snack tarzı yeme alışkanlıklardan kurtularak öğün atlamadan sağlıklı ürünler yemekten geçer.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: