Ev Temizliğini Kolaylaştıracak Öneriler

10 Nisan 2015 Cuma, 03:48
ev temizliği

Ev temizliği bir çok kadının ortak kabusu. Bazı durumlar oluyor ki çıkmayan lekeler ve çok uğraştıran temizlik yöntemleri insanı canından bezdirebiliyor.

Vaktinizi alan ve sizi zorlayan bazı temizlik faaliyetleriniz için hayatınızı kolaylaştıracak bazı püf noktalarını inceledik. Sizler için hazırladığımız temizliği pratik hale getiren fikirleri birlikte inceleyelim.

* Özellikle mutfak dolaplarınızın kapaklarında yağlar ve çıkmayan çeşitli leke oluşumları meydana gelir. Bunları engelleyebilmek içn kullanmadığınız bir diş fırçası, karbonat ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız karışım çok etkili sonuç verecektir. Karbonat ve bir miktar zeytinyağını karıştırın ve diş fırçası ile yağlı lekelerin üzerine uygulayın. Hafif darbelerle ovduğunuzda lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

* Mutfak fırınınızın camı bazı durumlarda yağ ve yemek kalıntılarının sıçraması sonucu lekelenir ve buğulu hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkar. bunu ortadan kaldırabilmek için ince bir teli temizleme beziniz ile sarın ve fırının iki camı arasına girebilecek kalınlıkta bir tel kullanın. Bu sayede kolaylıkla arada kalan yağları temizleyebileceksiniz.

* Ülkemizde kullandığımız sularımızın kireçli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebeple ütülerimizin buharını verdikten sonra alt kısımda bulunan deliklerden kireç akacaktır. Giysilerinize zarar vermeyecek olan bu durum hoş olmayan bir görünüm yaratacağından temizlemek uygun olacak. Bunun için sert bir zemine bol miktarda tuz serpiyoruz ve ütümüzü üzerinde gezditiyoruz. Bu işlem ütünüzün alt kısmını parlak bir hale getirecektir. (Bu işlem için 1 paket tuzun 3/1’i gerekmektedir.)

* Evinizde evcil hayvan besliyorsanız bunların tüylerini toplamak çok zor bir işlemdir ve her yere saçılmıştır. Bunları kolaylıkla toplayabilmek için bir çift lastik bulaşık eldiveninin işe yarayabileceğini biliyor muydunuz. Aynı işlemi insan saçları ve tüylerini toparlamak içinde kullanabilirsiniz.

* Yastıklar bir süre kullanıldıktan sonra sararmaktadır ve hoş olmayan bir görünüm kazanırlar. Sararmış yastıkları temizlemek için 1 adet bulaşık deterjanı tableti, 1 ölçek çamaşır deterjanı, 1 ölçek beyazlatıcı ve yarım ölçek kadar broaks yeterli olacaktır. Bu malzemelerle birlikte yastıklarınızı sıcak suda yıkayarak bu istenmeyen durumdan kurtulmanız mümkün.

* Bunun dışında ahşap objelerde zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak çizilmeler meydana gelmektedir. Bu çizilmeleri ve istenmeyen durumları giderebilmek için Ahşap objelerinizi yarım ölçek zeytinyağ ve yarım ölçek sirke ile hafif şekilde ovmanız yeterli. Ahşap objelerinizin yeni alınmış kadar değiştiğine inanamayacaksınız.

* Duş fiskiyelerinin zamanla kireç oluşumuna bağlı olarak lekelendiğini biliyoruz. Bu kireç kalıntılarını temizleyebilmek için bir kap içerisinde sirkeli su hazırlıyoruz ve duş başlığımızı içerisinde bekletiyoruz. 15 – 20 dakika kadar bekletmek faydalı olacaktır.

* Bazen ise ahşap objelerde yanığa bağlı olarak lekelenmeler olur. Bu gibi durumlarda yanık oluşan bölgenin üzerine ince bir tülbent serin ve üstünden ütüleyin. Yanık görünüm kaybolacaktır.

* Çay, kahve ve bazı diğer koltuk lekelerinde ise çaresiz aldığınızda bir beze alkol damlatın ve lekeli olan yerleri silin. Tam anlamıyla çıkana kadar bezi alkolle ıslatmaya devam edin. Tüm lekelerin çıktığını göreceksiniz.

* Çocuklarınızın ahşap objeler üzerinde bıraktığı keçeli kalem lekeleri ise sadece diş fırçası ile ovarak kolayca çıkacaktır.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: