Evlilik kredisi nasıl alınır?

14 Nisan 2015 Salı, 02:29
evlilik kredisi

Devlet destekli evlilik kredisi, evlenmek isteyen ancak yeterli maddi duruma sahip olmayan çiftleri rahatlatabilmek amacıyla düzenlenen bir yasa tasarısı olarak hazırlanmış durumda ve taslak Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından yürütülmekte. Evlilik kredisi sayesinde geri ödemesi ertelenmiş ve beş seneye kadar faizsiz vadeli kredi alma olanağı doğarken, maalesef herkesin bu krediden faydalanamayacak olması ise bir o kadar üzücü.

Kredi 24 yaşa kadar olan çiftleri kapsıyor ve üniversite mezunu olmuş gençler için bu sınır 26 yaşa kadar çıkartılabiliyor. Ayrıca ilk sene geri ödemesiz olarak krediyi kullanma imkanı doğacak ve kredi ödemeleri yapılırken çocuk da yapılması halinde kredi biraz daha ertelenebilecek. Şimdilik detaylar hakkında çok fazla bilgimiz olmasa da yasanın genel çerçevesinin bu şekilde olmaya devam edeceği düşünülüyor. Yetim yahut devlet yurtlarında yaşamış bireylerin kredi geri ödeme süresinde ise artışa gidilebilecek.

Devletin henüz uygulamaya geçirmediği evlilik kredisini almak için Sosyal Sigortalar Kurumu ile ortak çalışmalar gerçekleştirilecek ve çiftlerin maddi durumu ortaya konularak ne kadar kredi alabilecekleri belirlenecek. Şimdilik on bin ila yirmi bin lira civarında verilmesi beklenen evlilik kredisi için pek çok kişi beklentiye girmiş durumda fakat yasanın ne zaman kabul edileceğine dair herhangi bir bilgi yok.

Devlet kredilerinden bağımsız olarak çeşitli özel bankaların da evlenmek isteyen çiftler için hazırladıkları ihtiyaç kredisi adı altında verilen evlilik kredileri mevcut. Bu krediler genel olarak diğer ihtiyaç kredilerine göre daha uzun vadelere ve daha düşük faizlere sahip olabiliyorlar. Eğer müstakbel eşinizle evlenebilmek için kredi çekmeniz gerekiyor ve yeterli maddi duruma sahip değilseniz bu bankaların kredi seçeneklerini de değerlendirmeniz mümkün.

Bankaların sağladığı kredilerin faizleri normal olarak biraz yüksek. Devlet destekli evlilik kredisinin bu kredilerden farklı olarak faiz oranlarının düşük ya da hiç olmaması ve geri ödemeler konusunda daha cazip olması bekleniyor.

Tabii ki krediyle evliliğe başlamanın bazı dezavantajları da mevcut. Uzun vadeli olan bu krediler, mevcut gelirinizin büyük bir kısmını alabiliyorlar ve gelecekte bilhassa sadece eşlerden birisinin çalıştığı ailelerde geri ödeme sıkıntıları, dolayısıyla hacizler ortaya çıkıyor. Kredi çekmeden önce maddi durumunuzu iyi gözden geçirmenizi ve kalkamayacağınız yüklerin altına girmemenizi öneriyoruz. Biraz daha geç evlenerek maddi durumunuzu daha düzgün hale getirmeniz mümkünse devlet destekli evlilik kredisi haricindeki diğer kredilere pek göz atmamanız gerektiğini düşünüyoruz.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: