Evlilikte kan uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı evliliğe engel mi? Evlilikte kan grubu uyumunun önemli. Kan uyuşmazlığı testi ne işe yarar? Evlilikte kan uyumu ne anlama gelir?

02 Mart 2015 Pazartesi, 14:26
Evlilikte kan uyumu

Kan uyuşmazlığı sorunu sebebiyle evlenmek için karar veren çiftlerin evlilikte kan grubu uyumu konusunda duyarlı olmaları ve gerekli kan grubu uyum tahlillerini yaptırmaları gerekmektedir. Evlilikte kan grubu uyumu sağlıklı çocuklar dünyaya gelmesi için öneli şartlardan biridir.

Anne Rh (-), baba Rh (+) olduğunda doğacak bebeğin Rh durumu, babanın genetik yapısına bağlı olarak %50 veya %100 Rh (+) olacaktır. Annenin Rh(-), babanın Rh(+) olduğu her durumda ( çocuk kan grubu başka bir nedenle belirlenmediği takdirde) genel olarak bilinen, klasik “kan uyuşmazlığı” veya “Rh uyuşmazlığı” olduğu kabul edilir.

 

Evliliğe engel mi?

Çoğu kişinin yanlış bilgiden dolayı evlenmeye engel olarak gördüğü kan uyuşmazlığı önlemi alındığı takdirde korkulacak bir sorun değil. Kan uyuşmazlığı hamilelikle ilgili olup, ilk hamilelikte değil ancak ikinci hamilelikte etkisini gösteriyor.

Kan grupları A, B, 0, AB olmak üzere dörde ayrılır. Bu gruplarda kanın içersinde doğada sadece insan kanında bulunan Rh faktörünün bulunup bulunmaması ile de kendi içinde ikiye ayrılır. Yani A kan grubu, A Rh negatif (Rh faktörünün bulunmaması) ve A Rh pozitif (Rh faktörünün bulunması) gibi iki gruba ayrılır. Kan uyuşmazlığı da; annede bu Rh faktörünün bulunmaması, babada ise bulunması durumunda görülüyor.


Evlilik öncesi sağlık taramasında yapılacak tahliller şöyledir.

Kan grubu ,Hepatit yönünden (HBs Ag, Anti HBs), AIDS yönünden (Anti HIV) Frengi yönünden (VDRL), Akdeniz Anemisi (Talasemi) tahlili Kan Grubu Tahlili ,anne ile baba arasında olabilecek kan uyuşmazlığını saptamak için yapılır. Kan uyuşmazlığı kan grubu ile değil kanınızda ki Rh faktörü ile ilgilidir. Yalnızca kadının Rh negatif, erkeğin ise Rh pozitif olduğu durumlarda oluşabilir. Kadın Rh pozitif, erkek Rh negatif ise uyuşmazlık yoktur. Kadın Rh negatif, erkek Rh i negatif ise uyuşmazlık yoktur. Kadın Rh pozitif , erkek Rh pozitif ise uyuşmazlık yoktur. Kan uyuşmazlığının varlığının bilinmesi gebelik öncesinde veya gebeliğin başlangıcında gerekli tedbirlerin alınarak ortaya çıkabilecek rahatsız edici durumları engeller.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: