Gelinlik seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

15 Haziran 2014 Pazar, 12:22
gelinliksecimi156

Her bayanın çocukluğundan beri hayalidir, beyaz gelinlik. Bu güzel hayalin düşündüğünüz etkiyi yaratması için gelinlik seçiminde dikkatli olmalısınız. Gelinlik seçimindeki en önemli unsur, size yakışacak bir model ve tarzın belirlenmesidir. Bunun yanında seçtiğiniz gelinlik modelinin, düğün konsepti ve diğer detaylarla da uyumlu olması gerekir. Örneğin bir kır düğününde ağır işlemeli ve aşırı süslü bir gelinlik abartılı dururken, şık bir düğün salonundaki düğünde de sade bir gelinlik çok basit kaçar. Yani gelinlik seçerken, düğünün yapılacağı mekanıda göz önünde bulundurmanız gerekir.

Gelinlik modeli seçimindeki en önemli unsurlardan birisi de, vücut yapısıdır. Öncelikle kabarık bir modelin mi, yoksa düz bir modelin mi size daha çok yakışacağına karar vermelisiniz. Seçeceğiniz modelin şıklığı kadar, düğün boyunca rahat giyebileceğiniz bir model olmasına da dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz gelinliği, tüm aksesuarlarıyla bir bütün olarak değerlendirmelisiniz.

Gelinliği gösteren en önemli unsur kumaşıdır. Her kumaş her modele uymaz. Aşırı süslemelerle bezenmiş bir gelinlik, gelinden daha çok ön plana çıkar. Sade çizgiler taşıyan, şık kumaşlarla oluşturulmuş gelinlikler, her zaman daha zarif görünür. Üst bedenin vücuda oturduğu, eteklerin kabarık olduğu modellerde genellikle; tafta, saten, organze ve tül tercih edilir. Danteller, krepler, şifonlar, ince satenler ise daha çok, romantik hatlar taşıyan düz kesimlerdeki modeller için uygundur.

Alıştığımız beyaz gelinlikler artık yerini; kırık beyaz, uçuk pembe gibi pastel tonlara bırakabiliyor. Elişi küçük motifler ve zarif işlemeler, düz kumaşlarla hazırlanan gelinliklere zarif bir şıklık kazandırırken, kendinden desenli kumaşlar da sade çizgilerdeki modellerde tercih edilmektedir. Gelinliklerin olmazsa olmazı duvaklar, günümüzde yerini; taç, çiçek gibi aksesuarlara bırakabiliyor. Duvakların boyu ve modeli de gelinlikle uyumlu olmalıdır çünkü, duvak gelinliği tamamlayan en önemli unsurdur.

Ayakkabı seçiminde de; şık ve gelinlikle uyumlu olmasının yanında, rahat kullanılabilecek modeller tercih edilmelidir.

Unutmayın ki, doğru seçeceğiniz bir gelinlikle, hem düğününüzün yıldızı olup hem de o gecenin tadını çıkarabilirsiniz.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: