Göz sağlığınız için dikkat etmeniz gereken 7 madde

Johnson and Johnson’ın uzmanlarından David Ruston, göz sağlığını ve görme yeteneğini tehdit eden hataların altını çiziyor. Günlük yaşantında çok da üzerine düşünmediğin bazı davranışların özellikle ilerleyen yaşlarında sağlık sorunlarına dönüşmesini istemiyorsanız, Ruston’ın belirttiği bu maddelere göz atmanızda fayda var.

27 Mart 2015 Cuma, 10:39
göz sağlığı

Johnson and Johnson’ın uzmanlarından David Ruston, göz sağlığını ve görme yeteneğini tehdit eden hataların altını çiziyor. Günlük yaşantında çok da üzerine düşünmediğin bazı davranışların özellikle ilerleyen yaşlarında sağlık sorunlarına dönüşmesini istemiyorsanız, Ruston’ın belirttiği bu maddelere göz atmanızda fayda var.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER TÜKETİN

Yeşil yapraklı sebzeler göz sağlığına oldukça iyi gelir. Lahana bu sebzeler arasında en ön planda yer alır. Ayrıca göz sağlığı için havuç ve yağlı balıkların tüketimi de önemlidir. Bu besin kaynaklarından yeterince yararlanılmaması olumsuz sonuçlara yol açabilir.

 

kadin gunes gozlugu

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKMAYI İHMAL ETMEYİN

Cildinin uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmaması gerektiğinin farkında olsan da, benzer bir sorumluluğu gözlerin için de taşıman gerektiğini bilmelisin. Ultraviyole ışınları kataraktın ve retinada oluşabilecek hasarların başlıca sebebidir. O yüzden cildine gösterdiğin özenin aynısını gözlerinin de beklediğini unutmamalısın.

 

kadin gunes gozlukleri

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİNDE DİKKATLİ OLUN

Güneş gözlükleri sadece modayı takip ettiğinizi gösteren aksesuarlar değildir. Doğru güneş gözlüğünü seçmek göz sağlığınız için büyük önem arzetmektedir. Üzerlerinde C işareti bulunan güneş gözlükleri ultraviyole ışınlarını bloke etmek açısından yeterlidir. Fakat gözlerin etrafını yeterince kapatmadıkları takdirde bu ışınların göz içerisine sızmaları kaçınılmazdır. Açıkta kalan kısımlardan sızan ışınlar, gözlerin belirli noktalarında ciddi hasarlara sebebiyet verebilir.

 

Sigara İçen Kadın

SİGARAYLA VEDALAŞIN
Sarı nokta hastalığı gözler açısından en büyük riski oluşturan, görme yetisinin bir hayli azalmasına yol açan bir hastalıktır.Bu hastalık sonucunda bir süre sonra televizyon izlemek ya da bir şeyler okumak oldukça zorlaşır. Sigara ise bu hastalığın en büyük sebebidir.

 

92866301

SÜREKLİ EKRANA ODAKLANMAYIN
Gün boyunca ekranlar ile uzun süreli göz teması kuran insanların gözlerinden çok daha fazla şikayetçi oldukları aşikar. Böyle bir durumda yapılması gereken en önemli şey gözlerin yeterince kırpıldığından emin olmaktır. Çünkü her on saniyede bir kırpılmayan gözlerde kuruma meydana gelir. Bu küçücük ayrıntıyı atlamamak için arada sırada kısa molalar vermen ya da bulunduğun ortamda ekran haricindeki nesnelere göz gezdirmen işe yarayabilir.

 

surekli ekrana bakmak

BİLGİSAYAR EKRANININ AÇISINA DİKKAT
Bu hatayı çabucak düzeltmek için bilgisayar ekranının hafif aşağıya doğru eğik durumda bulundurmalısın. Çünkü gözlerin doğası gereği nesnelere hafif yukarıdan bakılması çok daha konforlu ve rahatlatıcıdır.

 

makyaj silme

MAKYAJ TEMİZLİĞİNİ İHMAL ETMEYİN
Göz pınarlarının etrafının uzun süre kapalı kalması, yıllar içerisinde yaşlanma ile beraber sağlıksız gözlere sebebiyet verebilir. Eğer yaşlı insanlara daha dikkatli bakarsan, bazılarının kirpiklerinin dökülmüş, göz kapaklarının kırmızılaşmış ya da göz aklarının sürekli kızarmış olduklarını görebilirsin. Göz çevrenin gereğinden fazla uzun süre makyajlı kalması özellikle ileri yaşlarında birtakım sorunlara yol açabilir.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: