Karatay diyeti nasıl yapılır?

Sağlıklı kilo vermenin yanı sıra daha uzun ve sıhhatli bir ömür vaat eden Karatay diyeti nasıl yapılır? Canan Karatay diyeti nasıl uygulanır? KADIN24 sizin için cevapladı.

20 Mart 2015 Cuma, 10:25
Canan Karatay - Karatay Diyeti

Yaz yaklaştıkça fazla kilolarla olan derdimiz de daha artıyor. Aslında sağlığınız için her zaman ideal kilonuzda kalmaya özen göstermelisiniz. Güzel görünmenin ve sağlıklı bir bedene sahip olmanın mevsimi olmaz. Bugün sizlere kısaca Canan Karatay diyetinden bahsedeceğiz. Özellikle bu diyetin içinde bulunan bir haftalık menüde bulunabilecek besinler ve yemek saatlerine dikkat edilmelidir. Bu diyet sayesinde çoğumuzun doğru bildiğimiz yanlışları düzelteceğiz. Kilo verirken halsiz kalmayacak aksine her gün daha dinamik bir şekilde uyanacaksınız.

Ayrıca bu diyet sayesinde bağışıklık sisteminiz gelişecektir. Sağlık sorunları yaşamanızı büyük ölçüde önlenecektir. Bütün gün hiç acıkmadan kolayca kilo vermek istiyorsanız Karatay diyetini kesinlikle denemelisiniz. Bu diyete göre günde en az 2 ya da 3 gr omega3 tüketmelisiniz. Çünkü kilo vermek için öncelikle insülin direncini kırmak gerekir. Bunun için ise doğru bilinen en büyük yanlışlardan birisi olan sık sık ama azar azar yemek yiyerek değil günde 3 öğün yemek yiyerek sağlayabilirsiniz. Sofradan tok kalkmanız bu diyette büyük önem taşımaktadır. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda 2 yumurta ya da pastırma yiyebilirsiniz. Fakat kahvaltıda ekmek yememeye dikkat etmelisiniz. Ekmek insülin direncini arttırmaktadır. Ekmek yerine 1 fincan ceviz ya da badem yiyebilirsiniz. Bir avuç kadar beyaz peynir ve 10-15 tane zeytin de kahvaltıda yiyebilirsiniz.

İnsülin yağları depo eden hormon olduğu için az ve sık yediğiniz zaman direkt olarak yedikleriniz depolanmaktadır. Çok iyi bir kahvaltı yaptığınız zaman bütün gün acıkmazsınız. Zaten bu sırada da leptin hormonu devreye girer ve vücut yağlarınızı ara öğün olarak kullanır. Bu sayede açlık hissi yaşamazsınız. Sık sık yemek yediğiniz zaman karaciğer ve pankreas yorulur. Eğer acıkmamışsanız öğlen bir şey yemeyebilirsiniz.

Karatay bir diyet değil aslında sağlıklı bir yaşam biçimidir.

Daha uzun ve sağlıklı bir ömür vaat eden Karatay diyeti bir haftalık örnek reçete olarak şu şekilde ayarlanabilir;

Pazartesi

Kahvaltıda tereyağında 2 adet yumurta, istediğiniz kadar tuzsuz siyah ya da yeşil zeytin, tuzsuz peynir, kuru meyvelerden bir avuç, şekersiz çay ya da form çayları, bir avuç ceviz.
Öğle yemeğinde haşlanmış kırmızı et, bol yeşillikli zeytinyağlı salata, zeytinyağlı herhangi bir sebze yemeği, tuz içermeyen ayran, yemekten sonra istenirse yeşil çay.
Akşam yemeğinde ızgara balık, mevsimine göre bulunan yeşillikler içeren bol salata.

Salı

Kahvaltıda haşlanmış 2 adet yumurta, siyah-yeşil zeytin, labne peyniri, yeşil biber, roka, maydonoz,domates,içecek olarak süt, fındık, ceviz.
Öğle yemeğinde bir dolu tabak zeytinyağlı lahana yemeği ya da barbunya veyahut karnabahar yemeği, istediğiniz kadar yoğurt.
Akşam yemeğinde haşlanmış tavuk eti, bol salata, bir elma.

Çarşamba

Kahvaltıda tereyağında ya da zeytinyağında 2 yumurtayla yapılmış menemen, labne peyniri, ceviz, fındık, Antep fıstığı, sevilen bir bitki çayı.
Öğle yemeğinde ızgara köfte, yoğurt, zeytinyağlı bir sebze yemeği, salata, ayran ya da su.
Akşam yemeğinde kuzu eti pirzolası ya da bonfile, zeytinyağlı bir sebze örneğin fasulye ya da enginar, bakla yemeği, bol salata.

Perşembe

Kahvaltıda iki yumurtayla yapılmış omlet, labne peyniri ya da tuzsuz peynir, yeşil biber, siyah-yeşil zeytin, yeşillik, ceviz,fındık, badem, şekersiz çay.
Öğle yemeğinde bonfile ızgara, zeytinyağlı pırasa ya da kereviz, domates söğüş, yoğurt ve bir kaşık keten tohumu, su.
Akşam yemeğinde ızgara tavuk eti, zeytinyağlı barbunya, bol salata, rendelenmiş havuç, turp, ayran.

Cuma

Kahvaltıda haşlanmış iki adet yumurta, tuzsuz peynir, zeytin, maydonoz, kırmızı biber, roka, biber, ceviz, badem, fındık, fıstık, şekersiz çay.
Öğle yemeğinde ızgara kebap, közlenmiş yeşil biber, domates söğüş, rendelenmiş turp, ayran.
Akşam yemeğinde ızgara köfte, yoğurt, bol salata, zeytinyağlı semizotu yemeği, bol su.

Cumartesi

Kahvaltıda pastırmalı 2 adet yumurta, labne peyniri, yeşillik,nane, biber, zeytin, ceviz, fındık, bir bardak süt.
Öğle yemeğinde ızgara bonfile, yoğurtlu semizotu, bir kaşık keten tohumu.
Akşam yemeğinde ızgara balık, rendelenmiş turp, kırmızı soğan, bol yeşillikli salata, domates, bir elma.

Pazar

Kahvaltıda tuzsuz peynirle ve 2 yumurtayla yapılmış omlet, domates, zeytin,biber, roka, maydonoz, ceviz, badem, şekersiz çay.
Öğle yemeğinde şiş kebap, çoban salatası, zeytinyağlı bakla yemeği ya da lahana yemeği, bol su.
Akşam yemeğinde balık ızgara, taze yeşillklerle yapılmış salata, közlenmiş kırmızı biber, bol su.
Not: Akşamları 8den sonra kesinlikle hiçbir şey yenilmeyecek, her gün en az 2 litre su tüketilecek, her gün en az 30 dakika yürüyüş yapılacak.

Canan Karatay kimdir?

Canan Efendigil Karatay

1943 yılında Elazığ’da doğdu. 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesi, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı. İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı. 1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak çalıştı.

Canan Karatay Bu sırada Türkiye’de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki gerçekleştirdi. Kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uyguladı. Koroner Yoğun Bakım’da ‘Vena Subklavya Ponksiyon’ tekniğini yerleştirdi.

1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christian Barnarnd’ın ekibinde çalıştı. Doçentlik tezini kalp nakli yapılmış hastalar üzerinde gerçekleştirdi. 1979 yılında doçent oldu.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde, Cape Town’da eğitimini görmüş olduğu (şu anda ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan) ‘femoral arter’ yolu kullanılarak yapılan koroner anjiyografi tekniğini (Judgkin tekniği) yine ilk kez ülkemizde uyguladı ve bu uygulamayı ülkemize yerleştirdi. 1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science’de kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.

1995-1997 yılları arasında Gaziantep ve İstanbul’daki birçok özel hastanede, ‘koroner yoğun bakım’ ve ‘koroner anjiyografi laboratuvarları’nı kurdu.

1997-2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2006-2010 yılları arasında Türkiye’de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi’nde rektörlük yaptı. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
M. Canan Efendigil Karatay, Ali Başak Karatay ile evlidir. Çiftin Mehmet Rahmi Karatay adında bir oğulları bulunmaktadır.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: