Kedi insanı ve Köpek insanı farkı.. Siz hangisisiniz?

19 Haziran 2014 Perşembe, 13:41
KADIN24 / MELİS GİZEM KARAN

Evcil hayvan beslemek her geçen yıl daha da yaygınlaştığından olsa gerek, son zamanlarda insanları sınıflandırmada iki yeni kavram ortaya çıktı: kedi insanı ve köpek insanı.Kedi tercih eden insanlarla köpek tercih eden insanların kişiliklerindeki farkları araştıran Carroll Üniversitesi araştırmacıları, 600 öğrenci üzerinde bir anket uygulayarak kendilerini kedi insanı mı, köpek insanı mı olarak nitelendirdiklerini sordu. Soruyu takiben yapılan kişilik testinin sonuçlarıysa bu iki grup arasındaki farkları ortaya koydu.

 

Ankete katılanların sadece yüzde 11’ini oluşturan kedi severlerin zekâ ve duyarlılık söz konusu olduğunda köpek insanlarından daha yüksek puan aldığı görüldü. Yine kendini kedi insanı olarak tanımlayan kişilerin daha az pratik, daha az sosyal ve köpek insanına nazaran duygusal anlamda daha az kendini kontrol edebilen bir yapıya sahip oldukları ortaya çıktı.

 

Öte yandansa köpek insanının -ki ankete katılanların yüzde 59’u kendini bu şekilde ifade etti- daha sosyal, daha sorumlu, kurallara daha saygılı ve duygusal anlamda daha hassas kişiler olduğu gözler önüne serildi.

 

Tabii ki her şeyde bir istisna vardır. Çalışmayı hazırlayan Carroll Üniversitesi’nden Doçent Denise Gustello da böyle söylüyor. “Dışarı çıkan, gezmeyi seven kedi insanları olduğu gibi içine kapanık köpek insanları da var” diyen Gustello ekliyor: “Ben bunlara bir örneğim.”

 

Kedi insanı ya da köpek insanı, siz kendinizi nasıl tanımlarsınız bilemeyiz ama bir şeyden eminiz, bunları seveceksiniz:

 


 

 

2 Yorum

  1. Nilay Değirmenci

    21 Haziran 2014 at 09:35

    Kesinlikle kedi insanı. Aslında buradaki ayrım genel olarak kadın ve erkek ayrımı gibi. Kedi insanları kadınların çoğunluğuna, köpek insanları erkeklerin çoğunluğa işaret ediyor.

  2. Pelin

    21 Haziran 2014 at 23:50

    o ikinci resimdeki kediyi de sahibini de yerim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: