Makyaj Malzemelerinin Temizliği

22 Nisan 2015 Çarşamba, 19:37
makyaj malzemelerinin temizliği

Kozmetik ve makyajı ne kadar sevdiğimize hiç şüphe yok. Zira her birimizin doğuştan gelen ya da sonradan çeşitli kazalar neticesinde meydana gelen beğenmediğimiz yanları mevcut ve bunları estetik ameliyatlara girişmeden çözmenin en iyi yolu kozmetik malzemeler ile ufak tefek açıklarımızı kapatmaktan geçiyor. Ancak sık sık kullandığımız bu makyaj malzemelerini pek temizlediğimiz de söylenemez. Özellikle yüz bölgesi gibi çok hassas bir bölgede uygulanan bu kimyasalların ve bunları uygulamakta kullanılan araçların temizliği cilt sağlığımız için büyük önem taşıyor. Zira kendimizi daha güzel hale getirmek için kullandığımız makyajın, bizi daha da kötü bir hale getirmesinin önüne geçmek gerekiyor.

İlk olarak en sık kullandığımız makyaj malzemeleri arasında elbette ki fırçalar yer alıyor ve bu fırçaların periyodik olarak temizliklerinin yapılması çok önemli. Yedi ila on dört gün arasında temizlemeniz gereken kozmetik fırçalarının bakterilere karşı üretilmiş sabunlar yahut özel temizleme karışımları ile temizlenmeleri gerekmekte. Bu temizliği ılık bir suda gerçekleştirmeli ve fırçaya zarar vermemelisiniz. Kuruma aşamasında da bir yerlere asarak ucunun şeklinin bozulmasına engel olabilirsiniz.

Özellikle fondöten kullanıcıları sık sık çeşitli süngerleri de makyajlarında kullanıyorlardır ve bu süngerlerin üzerinde ve içinde zamanla biriken bakteriler ile mikroplar cildiniz için büyük tahribat yaratabilecek kapasitededirler. Fırçalarda olduğu gibi süngerlerde de gereken malzemeler ile temizlik gerçekleştirilmeli, bir makyaj süngeri kesinlikle bir yıldan daha uzun süre kullanılmamalıdır. Cildinize sürülen malzemeyi direkt olarak taşıyan bu süngerlerin ne kadar tehlikeli olabileceğini ve cilt hastalıklarına sebep olabileceğini unutmamalısınız.

Diğer makyaj malzemeleri için de benzer temizlik önlemleri almalı ve bakterilere karşı olan özel temizlik ürünleri ile bu malzemelerin temizliğini gerçekleştirmelisiniz. Aynı zamanda kozmetik malzemelerimizin yer aldığı çantaların da düzenli olarak yıkanması, temizlenmesi, içerisinde taşınan araçların daha uzun süre temiz kalması için büyük önem taşımaktadır.

Makyaj yaparken yüzünüzün temiz olması ve dışarıda pek fazla makyaj tazelememek de bu temizlik ihtiyacını oldukça azaltacaktır. Kaliteli makyaj malzemeleri kullanarak çok daha az makyaj tazeleme ihtiyacı hissedebilir ve daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: