Memede kanlı akıntı neden olur?

Memeden gelen kanlı akıntı neyin belirtisi? Memede kanlı akıntı neden olur? Memeden kan gelmesi. Meme akıntıları neyin habercisi?

17 Mart 2015 Salı, 15:32
memedeakinti

Memeden kanlı akıntı gelmesi kadınları oldukça korkutan bir durumdur ve altında ciddi bir hastalık yattığı şüphesi uyandırır. Uzmanlarımız, günümüz kadınlarının hemen kanser varlığını düşündüğü memeden kanlı akıntı gelmesinin nedenlerini açıkladılar. Bakın, memeden gelen kanlı akıntının sebepleri nelerdir.

Kadınlarda memeden gelen kanlı akıntı ekseri 20 ile 40 yaş arasındakilerde görülmektedir. Akla hemen kötü bir durumu getiren kanlı meme akıntısı kadınların hemen doktora başvurma sebeplerindendir biridir. Birçok kadında sıkça görülen memeden kanlı akıntı gelmesi sebepleri meme ile alakalı bazı sağlık problemlerini işaret ediyor demektir. Peki, bu sorunlar nelerdir?

Kimi zaman tek memeden kanlı akıntı gelir, kimi zamanda her ikisinden birden. Meme ile ilişkili bir sağlık probleminin varlığına işaret eden kanlı meme akıntısı, yapışkanımsı bir özelliğe sahiptir.


Kanlı meme akıntısının sebepleri;

%48.1 intraduktal papillom, %32.9 fibrokistik değişiklik ve %14.3 kanser ve %4.8 ’de duktal ektazidir (meme kanallarda genişleme). Meme kanallarında genişleme ya da duktal ektazi, çocuk sahibi, yaşı 30-35 ve meme başı uyarımı olan bayanlarda sıklça ortaya çıkan bir sorundur. İntraduktal papillomlar sonucu memeden kan gelmesi nedeni ise ekseri 20-40 yaşları arasındaki kadınların meme başında ya da meme kanallarında kist oluşumudur.

Meme başı uyarımına neden olan bu sorunlar kanlı meme akıntısı nedenleri arasında sayabileceklerimizdir. Sorunun ciddi bir probleme dönüşme riskinin olup olmadığını anlamanın en etkin yolu ise, uzman muayenesidir. Muhakkak ki, kadınlarda kanlı meme akıntısı neden olur araştırılmalıdır. Altta yatan sorun her ise tedavisi yapılmalı ve bu sorundan kurtulma sağlanmalıdır.


50 yaşın üstündekilerde kanser riski

Yaş faktörü de çok önemlidir. Eğer kanlı meme akıntısı 50 yaş üzerinde bir kadında husule gelen sorun ise, bu durum kanser riski taşıdığına işaret edebilir. Genç yaşlarda daha çok meme başında ve meme kanallarında kist oluşumu söz konusu olabilirken, 50 yaş üzerindekiler için durum ciddi olabileceğinden mutlaka dikkat alınmalıdır.


Kanlı Meme Akıntısına nasıl tanı konur?

İnce iğne aspirasyon biyopsisi, duktografi, mammografi ve meme ultrasonu gibi yöntemlerle tanı konan kanlı meme akıntısı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: