Modayı ve trendleri takip etmeli miyiz?

15 Haziran 2014 Pazar, 08:39
modatrendtakip

Modayı ve Trendleri takip etmek yada yakışanı giymek işte bütün mesele bu. Belki de ”moda” kavramının ilk oluştuğu ortaçağdan bu yana giyimine özen gösteren her insanın zihnini kurcalayan bir meseledir aslında. Eski zamanlarda mal varlığının, şimdilerde ise bireysel varlığın simgesi haline gelmiştir modaya uymak. Çoğu zaman alım gücü ile doğru orantılı olsa da modayı takip etmek kişilere ”prestij” katar ve toplum içerisinde bir duruş kazandırır.

Ancak o duruş her zaman beğeni uyandırır mı? Maalesef hayır.  Dar paça ve kısa pantolon modellerinin moda olduğu sezonda, sırf trende uymak adına bu tarz pantolonları giyen iri yapılı beyleri canlandırın gözünüzde. Ya da mini eteğin moda olduğu sezonda, kusursuz bacaklara sahip olmadığı halde trendleritakip etmek uğruna mini etekle dolaşan bayanları. Biraz çevrenizi gözlemlerseniz siz de bu örnekleri çoğaltabilirsiniz. Aslında işin özü moda defilelerinde salınan ve sezonun trendlerini tanıtan mankenler gibi değilsek hepimizin işi biraz zor değil mi?


Peki o zaman ne yapmalıyız?

Aslında bu soruya yıllardır işinin uzmanı olmuş büyük modacıların verdiği tek bir ortak cevap var. Ya sezonun moda trendleri içerisinden size en yakışan modelleri tercih edin veya trend modelleri ufak rötuşlarla kendinize uygun hale getirin.

Bunu nasıl yapacağız peki? Hem trend belli rötuş olmaz ki demeyin, bal gibi de olur. Ama öncelikle sezon modasını tam anlamıyla gözden geçirmek lazım. Bir sezonda trendin, kıyafetlerin modelleri, kumaş cinsi, renkleri ve aksesuarları ile bir bütün olduğunu asla aklımızdan çıkarmakta da fayda var. Hatta sezon modellerini ortaya çıkaran en önemli unsurun renkler olduğunu kesinlikle unutmamak gerekir.

Sonrasında kumaş cinsini ve rengini sabit tutarak mini yerine diz üstü etek, etek yerine pantolon, dar kesim yerine standart kesim, kısa paça yerine vücudunuz ile orantılı paça boyu tercih edebilirsiniz. Ayrıca modelleri ve renkleri sabit tutarak kumaş cinsinde de değişiklik yapmak mümkün. Sezonun aksesuarlarını da eklediğinizde, giydiklerinizin yakışmadığını ya da trendlere uymadığınızı kim iddia edebilir…

 

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: