Saçlarınızı her gün yıkamayın

Her gün saç yıkamanın faydadan çok zararı olabilir mi? Yapılan araştırmalar her gün saçları yıkamanın saç derisindeki koruyucu bakterileri yok ederek, kepeklenme ve dökülme sorunlarına neden olabildiğini ortaya koyuyor.

13 Nisan 2015 Pazartesi, 03:02
saç yıkamak

Her gün saç yıkamanın faydadan çok zararı olabilir mi? Yapılan araştırmalar her gün saçları yıkamanın saç derisindeki koruyucu bakterileri yok ederek,  kepeklenme ve dökülme sorunlarına neden olabildiğini ortaya koyuyor.

Kadınlar arasındaki belki de en büyük sorulardan biri her gün saç yıkamanın zararlı olup olmadığıdır.  Saçımızı besleyen çeşitli vitaminler vardır ve saçın kendi yağı bile saçı besler. Devamlı saç yıkamak da saçta sürekli bir aşınma yaratacağından saç vitaminler ve minerallerden yeterince yararlanamaz. Üstelik saçı her gün şampuanlamak saça her gün kimyasal madde sürmek demektir. Bu kimyasallar zaman içerisinde saçı yıpratabilir. Ayrıca günümüz kadınları sadece saç yıkamayla kalmıyor bunun yanında saçlarını düzleştiriyor, fön çekiyor, maşa yapıyor… Yani saçlara uygulanan işlemlerin ardı arkası kesilmiyor. Saç daha fazla yıpranıyor. Saç daha fazla yıpranınca elbette kullanılan ürün miktarı da artıyor.

saç yıkamak 2

Kadınlar arasında yaygın olan “Saçlarım çok yağlı” bahanesiyle her gün saç yıkama alışkanlığı saçtaki yağlanmanın önüne geçmediği gibi yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Saçlarınızı her gün yıkamanız saç derisindeki koruyucu tabakayı bozar ve kepeklenme, saç dökülme gibi sorunların görünmesine neden olabilir.

En sağlıklısı saçların haftada 3 gün PH değeri 5,5 olan şampuanla yıkanmasıdır. Yıkama sırasında çok sıcak su yerine ılık su kullanılmalı. Saçlarda jöle ve boya gibi fiziksel ve kimyasal uygulamaların uzun süre kalmaması önerilir. Bu ürünler de saçın ve saç derisinin doğal yapısını bozuyor, saçları güçsüzleştiriyor. Saçın maruz kaldığı kimyasal etkinin uzamaması için jöle kullanan kişiler gün sonunda saçlarını muhakkak yıkamalı dedi. Her gün yıkanan saç bir süre sonra siz istemeseniz de her gün yıkanmak isteyecektir. Siz en iyisi yıkanma sıklığınızı en azından 3 günde bire indirmeye çalışın. Başlarda alışmak zaman alabilir ama daha sağlıklı olduğuna garanti verebiliriz.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: