Uykusuzluğa karşı pratik çözümler

03 Haziran 2014 Salı, 10:22

Sessizlik ve loş ışık.. Dikkatinizin bir yöne toplanmasının önüne geçmek için mümkün olduğunca sessiz ve loş ışıklı bir ortamda uyumaya çalışın.

 Yatak odanızın aşırı sıcak veya soğuk olmasından kaçının.

Gece uyumakta güçlük çekiyorsanız gündüz uykusundan kaçının. Ancak çok uykunuz geliyorsa saat 15.00’den önce ve bir saatten az uyuyun.

Ağır yemeklerden  kaçının. Açlık uykunuzu kaçırıyorsa hafif bir şeyler atıştırmanızdan zarar gelmez.

Kafein, sigara, alkol, kullanımı uyku düzenini bozmaktadır. Uyku saatinden bir kaç saat önce bunları kullanmaya son verin.

 Düzenli olarak spor yapmaya özen gösterin. Spor, vücudunuzun dinlenme ihtiyacını artıracağından uykusuzluk sorunu çeken kişilerin problemine yardımcı olabilir. Ancak uyku saatinizden 5-6 saat önce spor yapmayı bırakmış olmanızda fayda var.


Kitap okuyun. Kitap okumak bir çok insan için iyi bir uyku motivasyonudur. Ancak çok kapılacağınız, aşırı heyecanlı kitapları yatakta okumaktan kaçının; ters etki yapabilir..

Kitap okurken odanızın normal aydınlatmasını kullanmayın. Sayfaları görmenize yetecek loş bir ışık yeterli olacaktır. Tam gözleriniz kapanmaya başladığı anda yerinizden kalkıp odanın ışığını söndürmek gelen uykunuzu kaçırabilir.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: