Vajina Temizliği Hakkında

08 Nisan 2015 Çarşamba, 15:39
vajina temizliği

Vajina temizliği pek çok kadının kulaktan dolma bilgilerle duştayken gerçekleştirmeye çalıştığı bir eylem olarak karşımıza çıkıyor ve zaman zaman farklı amaçlarla da kullanılabiliyor. Bu tip vajina temizleme çabaları maalesef pek çok kadının enfeksiyon ve hastalıklar gibi büyük sorunlarla yüzyüze kalmalarına da neden oluyor. Bu yazımızda sizlere vajina temizliği hakkında tüm yanlış bilinenleri sıralamaya çalışacağız.

Tabii ki vajina temizliğinin ilk sebebi vajinaya yerleşebilecek olan hastalık ve bakterilerden korunmak olarak görünmektedir fakat vajinanın zaten kendini temizleme mekanizması olduğu genellikle unutulmaktadır. Vajinanın içerisinde yer alan faydalı bakteriler ve akıntılar, devamlı olarak içerinin temiz kalmasını sağlarlar ve böylece herhangi bir ekstra operasyonun gerçekleştirilmesine gerek kalmaz.

Bunun yanında hamilelikleri engellemek için de vajina içinin suyla yıkanması sık sık karşılaşılan durumlar arasında. Korunmasız bir cinsel ilişkinin ardından spermler zaten gitmeleri gereken yere gitmiş olacakları için vajinanın içini herhangi bir temizlik maddesiyle yıkamanız hiç bir işinize yaramayacaktır. Dolayısıyla doğru bir korunma yöntemi bulmanız istenmeyen gebelikleri önlemekte çok daha avantajlı olacaktır.

Bazen sadece suyla değil, aynı zamanda sabun, şampuan ya da vajina temizliği ürünleriyle de bu temizliği sağlamaya çalışan kadınlar mevcut. Fakat bu durum vajina içerisinde bulunan doğal ortamı bozacaktır ve vajinaya geçici bir temizlik sağlasa da uzun vadede hastalıkları kapma olasılığınızı yükseltecektir. Zira zaten vajina içerisindeki bakteriler, sizi diğer kötü huylu bakterilerden korumak için devamlı olarak çalışma halindedirler. Piyasada satılan vajina temizliği ürünleri ise vajinanın içini değil dış kısmını temizlemek için hazırlandıklarından dolayı sadece dış bölgelere uygulanmaları uygun görülmektedir.

Eğer vajina bölgenizdeki kötü kokulardan şikayet ediyorsanız enfeksiyon veya başka bir rahatsızlığa sahip olma riskinize karşın kendiniz temizlikle uğraşmak yerine doktora görünmeniz daha doğru olacaktır. Kötü kokulu akıntı gibi durumlar genellikle vajinanın temizlik sıkıntıları değil sağlık sıkıntıları sebebiyle ortaya çıkarlar ve bu duruma karşı tıbbi destek gerekebilir. Nadiren de olsa vajinanızın kendi kokusu biraz ağır veya yoğun olabilir. Maalesef bu konuda yapılabilecek herhangi bir temizlik sonuç vermeyecektir.

Vajina sağlığınızı göze almadan temizlik işlemlerine girişmemenizi önemle belirtiyoruz.

Vajina temizliği nasıl yapılır? Vajina temizliği zararlı mı? Vajina yıkanmalı mı? Vajina nasıl yıkanır?
KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: