Yastıklarımızdaki tehlike: Toz Akarları

04 Haziran 2014 Çarşamba, 18:46

Konu resmi midenizi mi bulandırdı? Durun hemen kapatmayın. Fotoğrafına tahammül edemediğiniz bu böcek çok daha yakınınızda. Üstelik bir tane de değil, milyonlarca..

Yastıklarınızda toz akarı (Mayt -EN: Mite) adı verilen böcek türünün yaşadığını biliyor muydunuz? Evet, her gece kafanızı koyduğunuz yastıkta..

2 senelik bir yastığın ağırlığının %10’u toz akarları ve onların dışkılarından oluşmaktadır desek? Ya da 5 yıl kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon arası akar yaşadığının tahmin edildiğini söylesek? Sanırım şimdi dikkatinizi çektik..

İnsan vücudundan dökülen deri parçacıkları ve tozlarıyla beslenen akarlar milimetrenin üçte biri boyutunda olan mikroskop ile tespit edilebilen canlılardır. 60 derece ve üzeri ısılarda ortadan kalkan akarlar hijyenin ihmal edildiği her alanda kendilerine yaşam alanı sağlayabilirler. Deri parçacıklarıyla beslendikleri için özellikle yastıklarımızı mesken edinmiş bu canlılar nedeni tespit edilemeyen alerjik reaksiyonların görülmesine neden olmaktadır.


YASTIKLARINIZI YIKAYIN

Bir çok kişi kılıf içerisinde kaldığı için yastığın değil yastık kılıfının yıkanmasını hijyenik olarak yeterli görür. Alışkanlıklardan gelen bu hata her gece kafanızı koyduğunuz yastığı bir akar yuvası haline getirmektedir. Yastıklarınızı ne kadar düzenli yıkarsanız toz akarlarının sayısını o ölçüde azaltabilirsiniz.

KADIN24
Sosyal Medya

KADIN24

Editör

Kadin24.com - [email protected]
KADIN24
Sosyal Medya

Latest posts by KADIN24 (see all)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: